Parafia św. Franciszka z Asyżu
w Strzelcach Krajeńskich
Kościół parafialny p.w. św. Franciszka z Asyżu wzniesiony został na potrzeby parafii rzymsko-katolickiej w 1929 roku. Katolicy ze Strzelec przynależeli do tego czasu do Parafii p.w. Św. Krzyża w Gorzowie. Ze względu jednak na rozwój gminy rzymsko-katolickiej w Strzelcach i sąsiednich miejscowościach, dekretem Kurii Archidiecezjalnej we Wrocławiu powołana została nowa parafia. Świątynia prezentuje skromną budowlę salową wzniesioną w stylu modernistycznym. Kościół jest murowany z cegły klinkierowej, wzniesiony na planie prostokątnym z wyodrębnionym po stronie wschodniej prezbiterium i kruchtą po stronie północnej. W sensie architektonicznym budowla ma kształt prostopadłościenny, nakryty dachem czterospadowym z niewysoką sygnaturką. Wejście do wnętrza wiedzie poprzez portal w ryzalicie elewacji zachodniej oraz kruchtę, ponad którą znajduje się empora. W elewacjach bocznych umieszczono wąskie otwory okienne rozdzielone słupkiem z cegły. Prezbiterium doświetlone zostało okulusem. Wewnątrz z oryginalnego wyposażenia i wystroju zachował się, m.in. obraz z przedstawieniem św. Franciszka, malowany drewniany strop oraz stolarka drzwiowa i ławki. Po północnej stronie kościoła wybudowano w tym czasie plebanię utrzymaną w tej samej konwencji stylistycznej.
Początek parafii sięga pierwszej połowy XII w. Do osady Strzelców Książęcych, zwanej Strzelce, Albert Niedźwiedź sprowadza augustianów, którzy od 1134 r budują kościół, szpital oraz zakładają klasztor. Podczas walk granicznychw 1290 r. kościół zostaje spalony. Po otrzymaniu pomocy od kapituły w Kamieniu, zakonnicy budują nową, gotycką, trójnawową świątynię. W 1554 r., wskutek nacisków i agresji protestantów, Augustianie zostali zmuszeni do opuszczenia klasztoru. Tym samym parafia katolicka w Strzelcach przestała istnieć na okres prawie czterystu lat. Od pierwszej połowy XIX w. Strzelce przynależały do parafii w Gorzowie Wlkp. Ze względu jednak na rozwój wspólnoty rzymskokatolickiej w Strzelcach i sąsiednich miejscowościach, dekretem Kurii Archidiecezjalnej we Wrocławiu powołana została nowa parafia 1 sierpnia 1936 r. Teren parafii obejmował wtedy Strzelce Krajeńskie, Stare Kurowo, Górki Noteckie, Dobiegniew, Ogardy, Bobrówko oraz inne przyległe miejscowości. W 1940 r. na tym obszarze było 450 katolików. Aktualnie parafia należy do diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, a liczba wiernych wynosi 11 tys.
Fot. Patryk Bagiński
Źródło: http://www.strzelce.pl/artykul/39.html
Fot. Patryk Bagiński
Kościół Mariacki wzniesiony został w końcu XIII wieku w stylu gotyckim w obrębie bloku zabudowy przyrynkowej. Świątynia wybudowana jest z cegły ceramicznej na zaprawie wapiennej i częściowo z granitowych, starannie obrobionych kwader. Budowla jest orientowana, wzniesiona na planie prostokątnym z wieżą po stronie zachodniej. Korpus kościoła jest trzynawowy, sześcioprzęsłowy, bez wyodrębnionego prezbiterium po stronie wschodniej. Pierwotnie była to budowla pseudobazylikowa, z otwartą wewnątrz więźbą dachową. Po przebudowie, jaka miała miejsce po zniszczeniach najazdu husyckiego z 1433 roku, założono nad wnętrzem sklepienia gwiaździste i wprowadzono przestrzeń bazylikową z doświetleniem nawy głównej poprzez okna ponad dachami naw bocznych. W elewacji wschodniej znajduje się wysokie okno, obecnie zamurowane oraz kompozycja złożona z ostrołucznych blend i motywu krzyża w szczycie. Wieża kościelna jest czterokondygnacyjna, o bogatej dekoracji złożonej z ostrołucznych blend, nakryta obecnie dachem czterospadowym, nawiązującym do oryginalnego rozwiązania z czasów fundacji świątyni. Wcześniej, w okresie nowożytnym, wieża uzyskała ponad masywnym korpusem drewnianą latarnię zwieńczoną kopułowo. Kolejna przebudowa kościoła zrealizowana według projektu Augusta Stülera i Emila Karla Alexandra Flamminiusa miała miejsce w latach 1858-1866. Wprowadzono wówczas do wnętrza świątyni empory, otynkowano ściany i filary oraz ufundowano, w miejsce historycznego, nowe wyposażenie i wystrój. Do najcenniejszych elementów wystroju świątyni z tego czasu zaliczyć należy monumentalny witraż w elewacji wschodniej, ufundowany w 1861 roku przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma oraz ołtarz główny z obrazem Augusta Kaselowskiego. W 1945 roku kościół został wypalony, a wystrój wnętrza zniszczony bądź rozproszony. Świątynia po zniszczeniach wojennych została odbudowana w latach 1957-1973. Wewnątrz, w obrębie prezbiterium mieści się przeniesiony z południa województwa późnogotycki ołtarz w formie tryptyku z kręgu mistrza z Gościszowic.
Adres
ul. ks. S. Wyszyńskiego 2
66-500 Strzelce Krajeńskie
Kontakt
+48 95 763 21 60
strzelcekrajenskie@diecezjazg.pl
Nr konta parafii
Bank SGB
15 8362 0005 0397 6539 2000 0010
Obserwuj nas
Copyright © 2024 Parafia św. Franciszka z Asyżu w Strzelcach Krajeńskich
Administrator: ks. Rafał Zbrożek